Jdi na obsah Jdi na menu
 


DĚJEPIS - Egyptská královna Nefertiti

1. 2. 2010

NEFERTITI

egyptská královna

                                                      

 

Nefertiti je jednou z nejslavnějších a nejmocnějších egyptských královen. Patří do 18. dynastie, žila ve 14. století př.n.l.

Byla manželkou faraona Amenhotepa IV., později přejmenovaného podle svého boha na Achnatona.    

 

Původ Nefertiti není úplně jasný. Nejpravděpodobnější teorie říká, že byla dcerou královského písaře, kněze a později faraona Aje a jeho ženy Ti. Ve svých 15 letech se provdala za 14 letého Amenhotepa IV.

Svému manželovi porodila šest dcer, ze dvou se později staly královny. Ve svých cca 30 letech náhle zmizela. O důvodech se dodnes spekuluje. Upadla v nemilost, protože neporodila syna? Zemřela? Přežila Achnatona a začala po jeho smrti vládnout?

 

Nefertiti se svým manželem uznávali jen jednoho boha Atona, boha slunečního kotouče. Podle něj se nechal přejmenovat faraon na Achnatona. Nechal vystavět velký a malý chrám zasvěcený tomuto bohu a na východním břehu Nilu nechal vystavět Achet-Aton. Nastolili monoteismus, uctívání pouze jediného boha.  Rozvrátili tím náboženství celého Egypta. Bůh Amon a celá jeho církev, stejně jako ostatní egyptští bohové, byli svrženi.

 

Nefertiti byla velmi vzdělaná a moudrá žena vybraného chování. Je synonymem pro ztělesnění ženské krásy. Její jméno se dá přeložit jako „nádherná žena přichází“. Není známo, jak Nefertiti doopravdy vypadala. Je známa jen vápencová busta, která se nachází v Egyptologickém muzeu v Berlíně . Nefertiti je zobrazena s vysokou modrou korunou a nádherným, nezvykle jemným obličejem. V poslední době se vedou diskuse o pravosti busty. Jedná se prý o padělek zhotovený na začátku minulého století. Další záhadou je, kde byla pohřbená. Je mumie číslo 61072 z Údolí králů v Luxoru skutečně slavná Nefertiti? Tým britských egyptologů, který prováděl její výzkum, tvrdí, že pravděpodobně ano.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nefertiti

(carmen lavelova, 2. 12. 2016 12:16)

je to dokonale